Что лучше минвата или базальтовая вата

Чим відрізняється базальтова вата від мінеральної

Мінеральна вата – це узагальнена назва усіх волокнистих утеплювачів, які виробляються з мінералів; її основою можуть бути: шлаки, скловолокно, базальтове волокно.

Відповідно відповіддю на поставлене запитання «Базальтова або мінеральна вата в чому різниця?» буде наступною: «Ні в чому!». В дійсності мінвата – це сукупна назва базальтової вати та інших подібних утеплювачів.

Оскільки дане питання піднімається часто, а люди путають назви між собою, варто розібратися докладніше з цими поняттями.

Що таке мінеральна вата? Як уже писалося вище – це збірна назва всіх волокнистих утеплювачів. Що ж мається на увазі, коли надходить запит на «мінвату»? Найчастіше таке формулювання стосується якраз скловати, так як після нього слідують питання на кшталт «що ж краще мінеральна або базальтова вата?», хоча така постановка питання абсолютно некоректна. Але деякі під мінватою мають на увазі базальтову, тому варто уточнювати що ж все-таки має на увазі людина, аби уникнути плутанини.

Що таке шлаковата?

Цей вид утеплювача зустрічається вкрай рідко, а багато хто про нього навіть не чув. Він використовується виключно для ізоляції виробничих і нежитлових приміщень там, де люди перебувають нетривалий час. Основою служить шлак, який видобувається під час плавлення руди. Містить в собі шкідливі речовини, у зв’язку з цим не рекомендована до використання.

что такое шлаковатаКрім цього, вона має безліч недоліків:

 • добре вбирає вологу (понад 1,9% від маси за 24 години);
 • плавиться під дією вогню і високих температур (витримує до 250 градусів);
 • має досить високий коефіцієнт теплопровідності (0,48 Вт / м · С);
 • короткий термін служби (10-15 років)

Що таке скловата?

Про скловату всі знають ще з дитинства: її використовували для утеплення труб, житлових приміщень, торгівельних точок. Це один з найпопулярніших волокнистих м’яких утеплювачів. Для виробництва використовується склобій і кварцовий пісок. Свою популярність скловата отримала завдяки низькій вартості. Використання її для житлових приміщень – це спірне питання, тому варто розібратися детальніше.

что такое стекловатаНедоліки:

 • Скловолокно легко відшаровується від плити, може потрапити на шкіру і дихальні шляхи людини,  викликаючи при цьому сильне подразнення.
 • Зазвичай вона має низьку щільність, тому добре підходить тільки для тих конструкцій, де відсутнє навантаження, наприклад, для скатних покрівель. А ось для стін і фасадів її краще не застосовувати, дуже швидко дасть усадку.
 • Добре вбирає вологу (більше 1,7% від маси за 24 години)

Звичайно, у неї є і переваги:

 • У складі практично відсутні шкідливі речовини (якщо не брати до уваги, що скловолокно може відшаровуватись)
 • Негорючість та хороша стійкість до підвищених температур (до 450 градусів)

Чого більше: плюсів чи мінусів, вирішує звичайно кожен сам для себе. Але все ж більшість фахівців стверджують, що скловата поступово відходить в минуле і її заміщає собою базальтова вата. А що ж краще скловата або базальтова вата ми розглянемо нижче.

Що таке базальтова вата?

В першу чергу відповімо на ще одне запитання: «Чим відрізняється кам’яна вата від базальтової?». Відповідь знову ж таки: «Нічим». В даному випадку мова іде про один і то й же матеріал, адже базальт – це камінь.

Виробництво полягає в переплавленні базальтової породи при температурі 1500, після чого в центрифузі волокна роздуваються і спресовуються в плити. Для того, щоб вони трималися між собою, додається сполучний матеріал.

Про зв’язуючий компонент варто поговорити детальніше. Багато хто вважає, що базальтова вата небезпечна якраз через те, що в ній міститься цей самий сполучник. Але варто врахувати, що його кількість залежить від виробника і може бути взагалі мінімальною, як, наприклад, в кам’яній ваті Роквул. Його вдалося зменшити за рахунок збільшення довжини волокон і їх хаотичного переплетення, завдяки чому вони добре тримаються. До того ж, як стверджує сама компанія Rockwool, таких речовин в їх продукції міститься менше ніж в меблях, що оточують нас щодня. Наприклад, з фасадними утеплювачами Rockwool, а також їх характеристиками можна ознайомитися тут

что такое базальтовая вата

Що стосується недоліків:

 • Висока вартість
 • Наявність формальдегідів як сполучника. Але пам’ятайте, що це залежить виключно від виробника і їх кількість може бути мінімальною.
 • Якість також відрізняється у різних виробників, тому потрібно бути уважними

Переваги

 • Хороші показники теплопровідності (0,035-0,04 Вт / м · С)
 • Тривалий термін служби, який може досягати 100 років
 • Звукоізоляція
 • Паропроникність
 • Виготовляється з природного матеріалу, тому безпечна для здоров’я і навколишнього середовища.
 • Не горить, не плавиться, не виділяє нічого при підвищенні температури (витримує до 600 градусів, а деякі матеріали  – 660)

Корисна стаття по темі: «Що таке кам’яна базальтова вата»

 

что лучше стекловата или базальтовая ватаСкловата або базальтова вата – що краще?

Відрізняється базальтова вата від скловати в основному сировиною для виробництва. Для першої використовується камінь, а саме базальт, а для другої –  скло і кварцовий пісок. Це веде за собою також відмінності і в технічних характеристиках:

 • Кам’яна вата щільніша, завдяки чому дає меншу усадку в процесі експлуатації.
 • Менш схильна до вбирання вологи, що сприяє більшому збереженню якісних характеристик (1,7% проти 1,0% у кам’яної вати)
 • Безумовним плюсом базальту є здатність витримувати більш високі температури.

Переважна більшість рекомендує використовувати для утеплення житлових будинків базальтову кам’яну вату. Її переваги перед іншими волокнистими утеплювачами: тривалий термін служби, безпека для здоров’я людей, висока щільність, не так поглинає вологу, тому зберігає свої властивості. Використовувати її рекомендується не тільки для житлових, але і для адміністративних і промислових приміщень. Проїжджаючи об’єкти будівництва, можна спостерігати, що базальтова вата застосовується у більшості випадків.

Коментарі (1)

 1. Алексей

  Согласен с автором статьи, тоже часто сталкиваемся с непониманием клиентов, что стекловата и базальтовая вата относятся к общему понятию минвата.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *