Чому мінеральна вата? Основні характеристики базальтової вати Роквул.
Зовні стає холодніше, тому опалювальний сезон почнеться в будь-яку хвилину. Ймовірно, значна частина людей тільки зараз почне думати про те, як зменшити витрати на опалення, хоча не можна приховувати, що рішення, прийняті на етапі проектування і будівництва будинку, наприклад, вибір матеріалу для стін і методи їх ізоляції, впливають. Сьогодні ми хотіли написати про мінеральну вату, на ряду з пінополістиролом, безумовно, найпопулярнішим ізоляційним матеріалом. Звичайно, ви повинні відразу сказати, що мінеральна вата – не тільки дуже хороший теплоізоляційний матеріал, але також має відмінну акустичної ізоляцією і вогнестійкістю, але ми напишемо про це трохи більше в наступній частині статті. У цьому пості ми особливо хотіли звернути вашу увагу на те, що вираз «мінеральна вата» відноситься до типу виробів з кам’яної вати. Якими характеристиками вони мають з точки зору властивостей, які ви зможете дізнатися з іншої частини нашої статті.
Кам’яна вата – метод виробництва.
Перш ніж ми продовжимо обговорювати індивідуальні властивості базальтової вати, необхідно сказати, як вона зроблена, тому що це впливає на її параметри. Мінеральна вата в основному складається з базальту, крім того, вона використовує також габбро, доломіт, вапняковий агрегат і перероблений мінеральний брикет. Матеріал піддається впливу високої температури (1400 °C), в якій він плавиться, а потім виділяється під час охолодження. Формовані таким чином волокна склеюються разом зі спеціальною сполучною і формуються готові вироби (наприклад, рулони та плити).
На додаток до матеріалу, з якого вони виготовлені, кам’яна вата відрізняється розташуванням волокон, наприклад, від скловати. Вони мають розподілену систему, а в другому вони розташовані більш паралельно поверхні, а це означає, що для них потрібна більша кількість зв’язуючого. У кам’яної вати це органічна сполучна, в той час як у випадку скляної вати в її найпопулярнішій версії в жовтому, фенолоформальдегідні смоли використовуються або в набагато менш поширеній білої версії – поліакрилати.
Властивості породи і мінеральної вати – теплоізоляція.
Після інформації про метод виробництва ми можемо, нарешті, перейти до того, що вас найбільше цікавить, тобто до властивостей. Почнемо з теплоізоляції, найважливішої функції, на яку звертають увагу клієнти і, виходячи з цього, купують цей продукт. Тип мінеральної вати характеризуються параметрами з мінімальною перевагою скловолокна, коефіцієнт теплопровідності якого (нагадаємо, що чим нижче, тим краще) починається від λ = 0,034 Вт/(м • К). Для порівняння коефіцієнт теплопровідності у кладки з глиняної цегли в середньому λ = 0,7 Вт/(м • К).
Переваги вати Роквул.
Звукоізоляція.
На даний момент ми не будемо писати багато, тому що цей тип ізолятора володіє відмінними звукоізоляційними властивостями (мінеральна вата – один з кращих звукоізолюючих матеріалів, використовуваних в будівництві) і теплопровідністю. З усієї великої лінійки товарів ROCKWOOL можна виділити два продукта – найоптимальніший матеріал для звукоізоляції стін і стель – це ROCKTON, а для звукоізоляції та утеплення підлог використовуються жорсткі плити STEPROCK HD.
Стійкість до вогню.
На додаток до теплової та акустичної ізоляції, опір вогню є ще однією перевагою мінеральної вати. Вона відноситься до класу вогнестійкості A1/A2 (два вищих класу в європейському масштабі). Матеріал незаймистий, перешкоджає поширенню вогню, плавиться при надзвичайно високих температурах, крім того, не підтримуе горіння. Завдяки таким характеристиками базальтову вату все частіше використовують в житловому будівництві, адже пожежна безпека – це не той випадок, де можна заощадити.
Міцність.
В цьому випадку також лідирує вата. Це пов’язано з тим, що міцність на стиск безпосередньо пов’язана з щільністю. Більш висока щільність може бути отримана в разі кам’яної вати (до 200 кг/м3), ніж скловата (до 150 кг/м3), тому перший тип буде краще в місцях, що піддаються високим навантаженням.
Паропроникність.
Паропроникність – це дуже важливий параметр утеплювача, який безпосередньо впливає на мікроклімат в приміщенні. Водяна пара проходить через утеплювач і не конденсується в ньому, тому в приміщенні завжди буде комфортно, і ризик утворення грибка на стінах і мікроклімату з підвищеною вологістю зводиться до нуля. Дуже важливо при монтажі дотримуватися всіх рекомендацій виробника – якого типу повинна бути штукатурка, клей, фарба і т.д.
Водостійкість.
Кам’яна вата при виробництві піддається гідрофобізації, тобто волокна покриваються речовиною, яке обмежує поглинання води. Однак через більш високої щільності кам’яної вати і дисперсної волоконної системи вона поглинає набагато менше, ніж скловата. Також варто згадати поведінку мінеральної вати після того, як вона вже була вологою. Кам’яна вата після висихання повертається до первинної форми і відновлює всі її параметри, тоді як якщо скловолокно промокає, воно не повертається до колишньої форми, а його властивості постійно погіршуються. У зв’язку з цим, це ще один плюс для кам’яної вати.
Кам’яна вата і мінеральна скловата – застосування вати Роквул.
Як ви могли бачити зі статті, як кам’яна вата має дуже хороші і нерідко схожі параметри з іншими ізоляційними матеріалами, але відмінності між ними є. Кам’яна вата буде добре працювати, де, серед іншого, необхідна висока довговічність (наприклад, звукоізоляція стін, підлог на землі, фундаменту, стелі, як утеплювач для стін). Всі властивості мінеральної вати, згадані вище, дуже важливі, але вибір ізоляційного матеріалу є найбільш важливою складовою теплоізоляції, тому ви повинні вибрати продукти з найнижчим коефіцієнтом теплопередачі λ. Незалежно від типу вати, яку ви обираєте, ми рекомендуємо використовувати продукти визнаних виробників, що гарантує правильні параметри. З нашого досвіду, ми можемо рекомендувати Rockwool, коли мова йде про поєднання довговічності і натуральності. Товари цього виробника стануть хорошим рішенням.
Форма, в якій мінвата може бути представлена.
Це можуть бути як плити, так і рулони. Цим матеріалами властива еластичність і гнучкість, завдяки яким герметизація ізоляції дуже проста. Це особливо важливо при ізоляційних нахилах даху, балкових стелях, дерев’яних і сталевих каркасах (наприклад, перегородках, підвісних стелях і т. д.).
М’які плити і мати, як правило, застосовуються в каркасних конструкціях і будівництві багатоповерхових будинків. Жорсткі і напівтверді плити призначені для застосування на об’єктах, де ізоляція піддається механічним навантаженням або в процесі виконання монтажних робіт, або при експлуатації.