Кам’яна вата для утеплення будинків сьогодні один з найкращих матеріалів. Якщо по теплопровідності всі найпоширеніші утеплювачі не дуже відрізняються (0,035-0,05 Вт/м·K), то ефективний термін служби кам’яної вати найбільший – від 50 років . Також одна з головних переваг, яка виділяє її – це негорючість. Волокна з каменю не горять і здатні витримати температуру до 900 °С, тому часто такий тип матеріалу використовується для утеплення та вогнезахисту залізобетонних перекриттів. Плити з базальтової вати перешкоджають поширенню полум’я і зберігають необхідні хвилини для евакуації при сильній пожежі.
Основною сировиною для виробництва виступає базальт – найпоширеніший в природі мінерал. Він абсолютно екологічний, і не змінює властивостей в залежності від нагрівання, що є ще одним плюсом для утеплювача.
Паропроникність кам’яної вати
Не завжди ми звертаємо увагу на таку важливу характеристику як паропроникність. У реальному житті паропроникність грає велику роль. У холодну погоду, коли велика різниця між температурою в приміщенні і на вулиці , ймовірність появи грибка і цвілі в приміщенні набагато менше, а мікроклімат в будинку більш природний і комфортний.
Кам’яна вата при контакті з водою
При тривалому контакті з водою кам’яна вата втрачає свої ізоляційні властивості, тому при монтажі потрібно дотримуватися всіх рекомендацій виробника і мінімізувати ймовірність попадання вологи всередину. Для вирішення цього завдання в утеплювач додають спеціальні гідрофобні добавки, знижуючи вплив на волокна і зменшуючи поглинання вологи з повітря. Всі утеплювачі розраховані для роботи в умовах, що допускають тимчасовий контакт з водою (наприклад, фасадна вата для утеплення будинків, під час монтажу може піддаватися впливу помірних опадів). В умовах експлуатації в плиті завжди буде знаходитися невелика кількість вологи, приблизно 1% від загальної ваги утеплювача, тому всі лабораторні дослідження проводяться з урахуванням цього.
Щільність кам’яної вати
Для кожної задачi передбачається використання матеріалу різної щільності:
- Утеплювач для даху та перегородок – використовуються легкі плити щільністю 23-40 кг/м3, так як на них немає навантаження.
- Звукоізоляція – застосовують кам’яну вату середньої щільності 50-60 кг/м3, таке рішення найкращим чином ізолює приміщення від сторонніх звуків.
- Утеплювач для фасаду – використовуються плити середньої і високої щільності 80-110 кг/м3, такий матеріал повинен витримувати тривалі статичні навантаження у вигляді штукатурки, клінкерної плитки або декоративного каменю.
- Утеплювач для плоских дахів – використовуються плити високої щільності 100-140 кг/м3, розраховується на високе снігове навантаження.
- Вогнезахист – застосовують кам’яну вату середньої щільності 70-80 кг/м3, для вогнезахисту повітропроводів ізоляція пропонується в рулонах, а для захисту ж/б перекриттів невеликими ламелями.
Недоліки кам’яної вати
Як і у будь-якого якісного продукту основним недоліком є ціна. Дійсно, якщо порівняти з пінопластом або стіродуром, то різниця за квадратний метр буде суттэва. Якщо розглядати утеплення в комплексі, враховуючи елементи кріплення, армуючю сітку, штукатурку, фарбу і вартість монтажу, то різниця вже буде не в 2-3 рази як вартість одного утеплювача, а 30-60%. Додамо в рівняння ефективний термін служби кам’яної вати і в результаті отримаємо практично однакову вартість утеплення одного квадратного метра з урахуванням експлуатації 30-40 років. Дешевші утеплювачі служать набагато менше (до 20 років). Якщо Ви хочете надійно утеплити будинок і не турбуватися, що в найближчі 10-20 років потрібно буде міняти фасад, то однозначно кам’яна вата буде кращим вибором.